بررسی پاور بانک Innovel IPC3000

پاور بانک

اگر یک خبرنگار یا یک مدیر بازرگانی باشید که در هر ماه مجبور به انجام سفرهای مختلف به شهرها و کشورهای مختلف باشید به طور حتم مشکل بزرگ خالی شدن شارژ باتری موبایل و تبلت خود را تجربه کردید. در این حالت اکثر افراد تنها راه حل ممکن را پیدا کردن یک پریز برق برای احیاء دوباره گوشی یا تبلت‌شان می‌دانند. اما در بسیاری از موارد به علت کمبود زمان این راه حل جوابگو نخواهد بود و این امکان وجود ندارد که بتوانید با آرامش آداپتور دستگاه خود را به پریز متصل و براحتی دستگاه خود را شارژ کنید چون مجبور هستید در کمترین زمان ممکن سوار یک هواپیما و یا ماشین دیگر برای رسیدن به مقصد شوید در این حالت بهترین راهکار موجود برای شما استفاده از یک شارژر مجهز به باتری قابل حمل است که در بازار به نام پاور بانک معروف است. یکی از محصولات تازه وارد در این بازار به نسبت جوان، محصول شرکت innovel با نام IPC3000 است که امکانات مناسبی را در مقایسه با قیمت خود به کاربر ارائه می‌کند.

ساختار ظاهری و ویژگی‌ها

درست است که ساختار ظاهری یک پاور بانک چندان اهمیتی ندارد و بیشتر کاربران به کارایی این محصول توجه می‌کنند. با این وجود داشتن یک ساختار مناسب می‌تواند حس بهتری به شما در استفاده بیشتر از این محصول بدهد! IPC 3000 ضخامت کمتری نسبت به محصولات مشابهی که ما تا به حال دیدیم داشت. Innovel در این محصول از پلاستیک ABS در بخش خارجی استفاده کرده است که به علت درج طرح مثلثی شکل روی آن جلوه جالبی به محصول بخشیده است. در یک سمت فریم خارجی این شرکت با ترکیب دو مثلث روی بدنه، یک لوزی را ایجاد کرده است که لوگوی Innovel در آن درج شده است. در سمت دیگر دو نماد پاور و I قرار دارند. در زیر علامت پاور یک دیودنوری آبی رنگ قرار دارد که در هنگامی که باتری در حال شارژ دستگاه دیگر است به طور دائم روشن است. این دکمه لمسی است و اگر به مدت یک ثانیه و یا بیشتر آن را نگه دارید Power Bank روشن می‌شود. در زیر کلمه I هم این شرکت یک دیودنوری با چند رنگ مختلف تعبیه کرده است که برای تعیین وضعیت شارژ باتری مورد استفاده قرار می‌گیرد این دیود در حالت عادی روشن نیست اما زمانی که دست خود را روی بخش دارای علامت پاور قرار دهید دیود نوری تعیین وضعیت در زیر علامت I روشن می‌شود. اگر این دیودنوری به رنگ سبز باشد نشان‌دهنده این موضوع است که باتری بیش از 80 درصد شارژ دارد، اگر به رنگ نارنجی در بیایید شارژ بیش از 60 درصد است و اگر به رنگ قرمز و یا قرمز چشمک‌زن در بیایید یعنی میزان شارژ به ترتیب بیش از 30 و کمتر از ده درصد است. در صورتی که دستگاه شارژ شده خود را از IPC 3000 جدا کنید بعد از 20 ثانیه به طور خودکار دستگاه خاموش می‌شود و نیازی به خاموش کردن دستی ندارد. در محل اتصال فریم‌های جلویی و عقبی دستگاه از یک نوار طلایی شکل استفاده شده است که در کل آن را شبیه یک محصول لوکس کرده است! در بخش پایینی دستگاه دو پورت تعبیه شده است. پورت اول که از نوع mini USB است برای اتصال پاور بانک به آداپتور یا کامپیوتر در نظر گرفته شده است و در کنار آن عدد 5 ولت درج شده است. پورت دوم هم یک پورت USB است که امکان اتصال انواع کابل‌ها برای شارژ دستگاه‌های مختلف را دارد. در بسته‌بندی این دستگاه یک کابل مخصوص شارژ دستگاه‌های جدید اپل وجود دارد که با استفاده از مبدل همراه آن می‌توان Power Bank را به دستگاه‌های به نسبت قدیمی‌تر اپل که دارای پورت بزرگتر هستند وصل کرد. Innovel در این پاور بانک از یک باتری 3000 میلی‌آمپر ساعتی لیتیوم پلیمری استفاده کرده که با استفاده از آن می‌توان دستگاه‌هایی مانند ipad را هم شارژ کرد. میزان ولتاژ و توان ورودی و خروجی روی هر پورت 5 ولت و 1000 میلی‌آمپر است که با وجود این ویژگی باتری این دستگاه حداکثر در مدت 4 ساعت شارژ کامل می‌شود. این محصول 87 گرم وزن داشته و در دو رنگ مشکی و سفید ارائه می‌شود. البته این تمام ماجرا نیست و Innovel برای محافظت از دستگاه شما دو سیستم محافظتی SCP (محافظ مدار کوتاه) و OCP (محافظ افزایش ولتاژ بیش از حد طبیعی) را در نظر گرفته است.

کارایی

برای تست این محصول ابتدا آن را به طور کامل شارژ کردیم تا دیودنوری نمایشگر به رنگ سبز دربیاید در این حالت در ابتدا آن را به دستگاه آی‌پد نسخه چهار وصل کردیم که این دستگاه توانست براحتی باتری این دستگاه را که 30 درصد شارژ داشت را در مدت زمان 25 دقیقه شارژ کامل کند که به نظرمان زمان خوبی برای این دستگاه است. بعد از این موضوع هم دوباره این تست را با یک دستگاه iPad انجام دادیم که به علت باتری قوی‌تر آن این زمان بیشتر بود (دستگاه iPad ما که مجهز به صفحه Retina بود دارای یک باتری 42/5 وات ساعتی بود). به طور کلی در تست‌هایی که با این پاور بانک داشتیم توانستیم دستگاه‌های خود را بدون کمترین مشکلی شارژ کنیم بدون آن نیازی به استفاده از چند نوع شارژ داشته باشیم. در این میان وجود دیودنوری تعیین وضعیت دستگاه هم تاثیر بسزایی در مدیریت شارژ داشت و براحتی میزان شارژ پاور بانک را می‌فهمیدیم.